• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Saat
Site Haritası

Özgürlüğümüzü fanusların içine hapsetmeyelim...

www.iyotkokusu.com/edebiyatKitap adı: BİZ

Yazarı: Yevgeni ZAMYATİN

Hazırlayan: Murat Tekineş

 

 

Bu kitap; gelecekten geçmişe yani bugüne, hatta doğrudan bize yazılmış bir uyarı mektubudur. Hem de çok yönlü bir mektup, bir yönüyle geçmişi yani bizi sorgulayıp hatalarımızın muhasebesini önümüze koyarken, diğer yönüyle de geleceğimizi yani gelecekteki yaşamlarımızı, adına dünya diyeceğimiz fanus veya kafeslere kapatmamamız, gelişmişlik adına ahlaktan ve erdemlerimizden taviz vermememiz ve devletleri bireye indirgeyip kutsallaştırmamamız, aksine halkların eşitliği ilkesinden yola çıkarak, devleti geniş bir tabanda inşa etmemiz ve sonra da onu o yapacağımız en büyük integrale yükleyip, özgürlüğüne kavuşturmamız gerektiğine dair acı tüyolar veren ütopik bir özgürlük manifestosudur…

BİZ, gelecekten bize tutulmuş bir aynadır. Geleceğimizi nasıl inşa etmememiz gerektiğine dair bir tavsiye mektubudur. Böyle mektuplar artık yazılmıyor. Bize böyle bir tavsiye yazıldığı için kendimizi şanslı saymalıyız. Çünkü bu klavuz el kitapları 50-100 yıl da bir yazılır.

Biz romanında bize anlatılan gelecekteki, modern bizlerin yani torunlarımızın yaşadığı, elektronik görünmez prangalı ve saatlere sığdırılmış, aşırı kuralcı, biatkar ve libido seviyemizi bile bilgisayarların belirlediği, modern zaman köleleri olmak istemiyorsak eğer; Bu dünyadan oraya tek devlete ve iyilikçilerine dair anımsatıcı hiçbir şey götürmemeliyiz!

Bırakın dış tehditlere karşı hava kalkanımız olmasın ama yağmurda ıslanabilelim özgürce, aşkla ve istekli olarak sevişebilelim karşı cinsle, hem de zaman sınırlaması olmadan, yöneticilerimizi yine seçimle seçelim ve yasalarımızı yine kendi seçtiğimiz yöneticilerle yapalım? Kısacası özgürlük ve hürriyet olsun, kelle fiyatına bedava da olsa. Sizce de öyle değil mi?

 

KİTAPTAN BİR ALINTI:

Devlet gazetesinde bugün yayınlanan duyuruyu kelimesi kelimesine aktarıyorum.120 gün içinde İNTEGRALİN yapımı tamamlanacak. İNTEGRALİN dış uzaya yükseleceği o büyük tarihi an yakındır. Kahraman atalarımız bin yıl önce tüm yeryüzünü Tek devletin egemenliği altına aldılar. Şimdi ise sizin önünüzde daha yüce bir kahramanlık duruyor: camdan yapılmış, elektrikli ve ateş soluyan İNTEGRAL ile kainatın sonsuz denklemini çözeceksiniz. Diğer gezegenlerde yaşayan, belki de hala ilkel özgürlük ortamında bulunan meçhul varlıkları, aklın iyilikçi boyunduruğu altına almanız gerekiyor. Eğer bizim kendilerine, matematiksel hatasız mutluluğu getireceğimizi anlamazlarsa, onları mutlu olmak zorunda bırakmak bizim borcumuzdur. Ama silahtan önce sözü deneyeceğiz.

Tek Devletin tüm numaralarına İyilikçi adına duyurulur.

Yeteneği olan herkes Tek Devletin güzelliği ve büyüklüğü konusunda tezler, şiirler, manifestolar, methiyeler ve ya başka yazılar yazmakla yükümlüdür.

İNTEGRALİN taşıyacağı ilk yük bu olacak.

Yaşasın Tek Devlet, Yaşasın Numaralar, Yaşasın İyilikçi !

 

Bırakalım herkes ilkel de olsa kendi özgür ortamında yaşasın. Mutluluk veya mutsuzluk kendi seçimleri olsun…

BİZ, mutlaka okunması gereken 100 kitaptan biridir. Hatta ilk bir kaç kitabın içindedir bence…

 

Naçizane…Özgürce sevebilmek ve seçebilmek  dileklerimle…

 

26/08/2016

Murat TEKİNEŞ

İTHAKİ YAYINLARI

 

536 kez okundu

Yorumlar

     07/10/2017 20:25

Kitap günümüzü çok iyi anlatmış
Misafir - İbrahim

Translate
Site Menüsü
Üyelik Girişi
Tatil Gezi Anı köşesi
Takvim