• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası

ŞER SAATİ (KÖTÜ SAATTE)

www.iyotkokusu.com/edebiyat


Şer Saati
Kitap adı: ŞER SAATİ (KÖTÜ SAATTE)

Yazarı: Gabriel Garcia MARQUEZ

Hazırlayan: Murat TEKİNEŞ

 

Güney Amerika...Yine adı belirsiz bir ülke ve yine bu ülkenin de adı belirsiz bir kasabası; Yönetimi kanlı bir darbe ile ele geçirmiş bir belediye başkanı, baskıcı ve diktatörce yönetim altında ezilmiş isyan etmiş bir halk ve ona diş bileyen muhalifler…

Halkı doğru yola dürüstlüğe ve ahlaklı olmaya davet eden bir rahip ve de kimin yaptığı meçhul olan kasabadaki her eve her yere yapıştırılan ahlaksızca yazılmış yazılar. (Belki bu yazılar halkı isyan etmeye teşvik eden yazılardı?)

Baskıcı ve alışılmamış yöntemlerle bu yazıların sebebini ve failini bulmaya çalışan yine aynı belediye başkanı … Beklenen ve de  kaçınılmaz isyan!

Halkın canına tak edince de önünde hiçbir yönetimin duramayacağı öngörüsünün öyküsü; Marquez’den bir Güney Amerika ağıtı…Ve bu ağıtlarda adı geçen hükümetler? Sık sık kanlı bir şekilde değişirler. Fakat yine adı geçen bu adsız ülkelerde ve kasabalarında hükümetler dışında hiçbir şey değişmez? En önemli değişmeyen ise yoksulluk tabii ki?

Sanki diktatörlükler ve acınası yoksulluk Güney Amerika ülkelerinin üzerine bir ‘’Kara Yazgı’’ gibi çökmüşlerdir… Gabriel baba bu Karabasan ile belki de bize ülkelerin yazgıları olmayacağına dair bir büyülü gerçeklik  hikayesi anlatmak istiyordur? Olamaz mı?

Ülkeler yazgılarını yazma şansını insanlara verirler… İyi ya da Kötü?  Bunu insanlar hak eder!      
 
KİTAPTAN BİR ALINTI:

‘’Kaba işleri her genç insan yapabilir. Oysa Ahlakı düzeltmek için yılların deneyiminden geçmiş  olmak gerek.’’ Dedi peder Angel, Kilisemiz bölgenin en yoksul kilisesi, çanlar çatlak ve her yan fare dolu. Bense tüm yaşamımı insanlara Ahlak ve iyi huylar aşılamak için harcadım.

Herkes özgürlükler anlamında üzerine düşeni yaparsa yazgının iyi yazılmaması için hiçbir sebep kalmaz. Aynı zamanda adil paylaşımlarda yoksulluğu önleyebilecek iyi ahlak kazanımlarıdır… Dolayısıyla insana yakışan davranış; Kazan-kazan olacaktır. Yani hem yoksulluk bitecek hem de her yer iyi ahlak sahibi insanlarla dolacaktır. Kim kazanmak istemez ki?

Naçizane… Sevgi ve iyi ahlak kazanımları dileklerimle…

Ülkemize iyi yazgılar yazma işini ehillere vermek dileklerimle...


14/01/2016
Yorumlar - Yorum Yaz