• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Site Haritası

Kader, koşulsuz biat ve vicdan üzerine düşünceler‏


www.iyotkokusu.com/Edebiyat
Kader, koşulsuz biat ve vicdan üzerine düşünceler
 

Kader; Tanrı'nın, insana verdiği muhteşem aklın, çözebileceği noktaya kadar kısmen ve de keyfi olarak müdahale etmediği, aynı zamanda karışmadığı da ama o noktadan sonrasına da hiçbir şekilde karıştırmadığı, müdahale edilemez derecede olağanüstü yaratım ve yok edimleridir…

‘’Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde de hayır olabilir.’’ BAKARA-216

Belki de yüce yaratıcı; kendi sahasında kurallarını da kendisinin koyduğu ama kısmen de doğaçlama oynamamıza izin verdiği kendi oyununu oynamamızı istiyordur?

Bir iş olmadığı zaman, ya da başarısız olduğumuz da, hayal kırıklığı yaşandığı zaman, düzeltilemez bir hata olduğunda, suç olduğunda ya da günah varsa ortada bunun adı kader!!!
Ama başarı olduğu zaman ortada, çalışarak kazandığımız da ,onun adı sen yaptın sen ettin oldu??? Öyle mi, bizde yedik bunları , inanacağız tüm bu saçmalıklara değil mi? öyle bir dünya yok.Kendinizi de boşuna kandırmayın...
 
Koşulsuz biat; Bunun için fazla söyleyecek bir sözüm yok. Söyleyebileceğim tek şey; Cehalet! Cehalet! Kapkara bir Cehalet!.. yazık yani...

Koskoca Üniversite Dekan'ı çıkıpta, bize okumuşun öngörüsü, bilgisi değil, cahilin feraseti lazım diyorsa? iyice bir düşünüp, inadına çocuklarımızı okutmamız gerekir!

Biraz düşünüp, birazda okumak, hatta birazcıkta sorgulamak  biat edilen için her an gerçekleşmesi beklenen acı son!..Korkulu bir kabus, önlem olarak da yasak, yasak, yasak! Bu önlemler, Otokrasi ve diktatörlüğe giden kapının giriş anahtarıdır. Ama diktatörlerin dikkat etmediği bir şey var ki; çıkış kapısının emniyeti? Bu emniyeti hep aldıklarını zannederler ama kibirleri onlara öyle bir oyun oynar ki; İnsan beyninin düşünmeye her zaman açık olduğu ve doğru yolu bir gün mutlaka bulabileceği gerçeğini göremezler!..

Yazı yazmak, bazen konuşamamaktır. Yazının geliştiği toplumlar, özellikle kapalı rejim toplumlarıdır. Bir yerde ne kadar az konuşulursa, o kadar çok şey yazılıyor demektir?..

Vicdan; Tek kişilik bir mahkemedir...Hakimi de, savcısı da,avukatı da, mübaşiri de, hatta sanık ve tanık da insanın ta kendisidir...Celp gelmez, hazırlıksız yakalanırsın. Savunman doğaçlama olmak zorundadır. En güzel ve adil kararlar bu mahkemeden çıkar ve de temyiz'i yoktur! Zaten ona gerek kalmaz.

Bu mahkemede en irkiltici sahne; mübaşirin salondan dışarı değil de, içeriye doğru seslenişidir. O davudi sesi duyduğunda, uykuda da olsan kalkarsın. Keşke tüm mahkemeler böyle olsa diyesi gelir insanın...

 
Yazan-Hazırlayan: Murat Tekineş
 

Yorumlar - Yorum Yaz