• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.918317.9901
Euro18.328318.4017
Site Haritası

Kader, koşulsuz biat ve vicdan üzerine düşünceler‏


www.iyotkokusu.com/Edebiyat
Kader, koşulsuz biat ve vicdan üzerine düşünceler
 

Kader; Tanrı'nın, insana verdiği muhteşem aklın çözebileceği noktaya kadar kısmen ve de keyfi olarak müdahale etmediği ve karışmadığı ama o noktadan sonrasına da hiçbir şekilde karıştırmadığı, müdahale edilemez derecede olağanüstü yaratım ve yok edimleridir…

‘’Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde de hayır olabilir.’’ BAKARA-216

Belki de yüce yaratıcı, kendi sahasında kurallarını da kendisinin koyduğu ama kısmen de doğaçlama oynamamıza izin verdiği kendi oyununu oynamamızı istiyordur?

Bir iş olmadığı zaman, hayal kırıklığı yaşandığı zaman, hata olduğunda, suç olduğunda ya da günah varsa ortada bunun adı kader!
Başarı olduğu zaman ortada, onun adı sen yaptın ettin oldu? Öyle mi, bizde yedik değil mi?
 
Koşulsuz biat; Bunun için söyleyebileceğim tek şey; Cehalet!..

Koskoca Üniversite Dekan'ı çıkıpta, bize okumuşun öngörüsü değil cahilin feraseti lazım diyorsa? İnadına çocukları okutmak gerekir!

Biraz düşünüp, birazda okumak, biat edilen için her an gerçekleşmesi beklenen acı son!..Korkulu bir kabus, önlem olarak da yasak, yasak, yasak! Bu önlemler, diktatörlüğe giden kapının giriş anahtarıdır. Ama diktatörlerin dikkat etmediği bir şey var ki; çıkış kapısının emniyeti. Bu emniyeti hep aldıklarını zannederler ama kibirleri onlara öyle bir oyun oynar ki; İnsan beyninin düşünmeye her zaman açık olduğu ve doğru yolu bir gün mutlaka bulabileceği gerçeğini göremezler!..

Yazı yazmak, bazen konuşamamaktır. Yazının geliştiği toplumlar, kapalı rejim toplumlarıdır. Bir yerde ne kadar az konuşulursa, o kadar çok yazılır?..

Vicdan; Tek kişilik bir mahkemedir...Hakimi de, savcısı da,avukatı da, mübaşiri de, hatta sanık ve tanık da insanın kendisidir...Celp gelmez, hazırlıksız yakalanırsın. Savunman doğaçlama olmak zorundadır. En güzel ve adil kararlar bu mahkemeden çıkar ve de temyiz'i yoktur! Zaten ona gerek kalmaz.

Bu mahkemede en irkiltici sahne; mübaşirin salondan dışarı değil de, içeriye doğru seslenişidir. O davudi sesi duyduğunda, uykuda da olsan kalkarsın. Keşke tüm mahkemeler böyle olsa diyesi gelir insanın...

 
Yazan-Hazırlayan: Murat Tekineş
 

Yorumlar - Yorum Yaz