• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası

MUSTAFA KEMAL'İ SEVEMEMEK VE KABULLENEMEMEK

www.iyotkokusu.com/edebiyat
MUSTAFA KEMAL’İ SEVEMEMEK VE KABULLENEMEMEK

 


Start’ı neredeyse bin küsür yıl önce, orta asya kırsallarında verilen şanlı Türk tarihinin, o günün şartlarında ve sömürgeci-kolonyal dünyasında, ezdirmeden ve başı dik olarak hem de olabilecek en iyi finalini yaptıran adamı ve en yakın silah arkadaşlarını bir türlü sevdiremedik ve kabullendiremedik ?..

Sırf bize, bu coğrafyanın hassas ve  yumuşak karnı olan ''din'' konusunu çok iyi kullanan dinci şarlatanların, hem o günkü gerçek yüzlerini gösterdiği hem de ileride  hangi  maskelerle, karşımıza çıkabilecekleri konusunda bizi uyardığı için de sevdiremedik ve kabullendiremedik ?..

Ve hiç okumayan kalmasın ,benim halkım hiçbir konuda cahil kalmamalı ve kandırılmamalı diye düşünüp; Köy Enstitülerinin kuruluş emrini verdiği ve  en hassas konu olan dinlerini iyi öğrensinler diye de yüce kitabımız Kur’anı Kerim’i Türkçeye çevirttiği (tefsir ettirdiği) ve dolayısıyla mezarlık el kitabı olmaktan çıkardığı için de  sevdiremedik ve kabullendiremedik ?.. 

Ayrıca eğitimde fırsat eşitliğini yaratarak köylüyü  eğitim kervanının en başına geçirdiği ve köylü milletin efendisidir. dediği için de sanırım sevemedik ve kabullendiremedik ?..

Sonra inanç ve vicdan hürriyetini sağladığı için, gençliği umut olarak gördüğü için ve de kadın haklarına saygılı bir lider olduğu için de herhalde sevemedik ve kabullendiremedik ?..

Aile kavramına önem verdiğini , 4 Ekim 1926 da çıkardığı Medeni Hukuk Kanun'unu yasalaştırarak göstermiş ve hukuk alanında bir devrim yapmıştır. Sonra, Türk kadınına verdiği önemi; sırasıyla 1930' da Belediye ve 1934' te ki, Milletvekili seçme ve seçilme haklarını vererek göstermiştir. Hatta bu hakları o tarihlerde birçok batı ülkesinde bile yokken verdiği  için de galiba sevdiremedik ve kabullendiremedik ?..

Ve yine en önemlisi; Tam bağımsız bir ekonomiye sahip olabilmemiz için daha o günün dünyasında örnekleri parmakla gösterilebilecek kadar az olan uçak fabrikası, lokomotif ve vagon fabrikası, traktör ve demir-çelik fabrikalarının kurulması emrini verdiği için de olsa gerek sevdiremedik ve kabullendiremedik ?..

Hatta halkı uyandırıp,milli şuuru damarlarında ki asil kanın içine pompalayıp,direnişe başlatarak vatanlarına,bayraklarına,dillerine ve en önemlisi dinlerine sahip çıkabilmeleri ve ayrıca her alanda ''Tam bağımsız'' olmaları gerektiği  konusunda bilinçli hale getirip yüreklendirerek, sömürgeci emperyalistlerin ekmeklerine kan doğradığı ve bu sömürgecilerden beslenen bazı vatan hainlerinin (Dahili ve harici bedbahtlar !) düzenleri , çarkları bozulduğu için onun dinsizliği ve halife-padişah’a baş kaldıran asi  bir  Osmanlı subayı olduğuna dair, yaptıkları iftira-karalama çalışmaları sayesinde de sevdiremedik ve kabullendiremedik ?..

Aslında biliyor musunuz; Mustafa Kemal'i, sevememek ve de kabullenememek bence feraset değil, sadece bir talihsizliktir!

Ama biz; yani onu ve silah arkadaşlarını sevenler,en başta da ben, 15 Temmuz 2016 tarihinde son noktayı koymak üzere devletimizi, bayrağımızı, şerefimiz ve namusumuz olan vatanımızı, yetmedi Allah  inancımızı da elimizden almaya kalkışan, ‘’F tipi  Tağut’’ tarzı, dinci şarlatanların, şirk cambazlarının, panteon soytarılarının   çıkabileceği noktasında, bizi ta 90  yıl öncesinden uyardığı için çok sevdik ve  de kabullendik !..

Bu da böyle biline efendim…

Sürç-i lisan ettiysem affola...

Naçizane…
 
Hatırlatma:

EFENDİLER, Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil ; bilakis bu tip yapılar,din ve devlet düşmanı olduğu,Selçuklu ve osmanlıyı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil yüz yıla kalmadan eğer sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki ; bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek, bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir.

Ayrıca unutmayın ki ; o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.  

Mustafa Kemal Atatürk  17 Aralık 1927 ANKARA

 
30/08/2016

Murat TEKİNEŞ                                    

Yorumlar - Yorum Yaz