• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası

GÖKKUBBE'DE HOŞ BİR SADA BIRAKABİLMEKwww.iyotkokusu.com/edebiyat
GÖKKUBBE'DE HOŞ BİR SADA BIRAKABİLMEK


 
Maksat, gökkubbe'de hoş bir sada bırakabilmek değil midir zaten?

demek ki, çoğuna göre değilmiş efendim; ama bana göre hala geçerliliğini koruyan bir kavram bu...

Bu kanıya nasıl mı vardım? şöyle ki; Kulak verin efendim şöyle bir üzerinizdeki gökkubbe'ye bırakılan sedalara, ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız? Ben  kulak verdiğimde  hemen üzerimizde ki boşluğa bırakılan sadalara, hiç de hoş olmayan hatta nahoş denebilecek derecede aksi sedalar duyuyorum? Bazen de ben mi çok hassas düşünüyorum diye kızıyorum  kendime...

Ama çoğunluk öylesine alışmış ve de kanıksamış ki bu nahoş sedaları? Hoş, gönül okşayan ve de güzel sözler (sada'lar) duyduğunda,nasıl davranacağını ne tepki vereceğini bilemiyor...

Mesela; Dini bir lider konumundaki Diyanet işl.Bşk. Sayın ''Mehmet Görmez'' beyefendi kardeşim, geçenlerde çıkıp ''Öz kızına şehvet duymak haram değildir.'' diye bir fetva verdi? 

Fe Subhanallah yahu? Bu sözler adamı dinden imandan çıkarır alim  Allah muhafaza?

Niyetiniz nedir efendim? Hem eşeğin aklına karpuz kabuğunu niye düşürüyorsunuz ki? Hangi coğrafya da yaşadığımızı bilmeseniz neyse diyeceğim de, bunu siz yapmayın bari efendim?


Ama başka bir lider çıkıp ''Askerlerim, ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum'' diyerek hem tarihteki haklı yerini alıyor, hemde bıraktığı hoş ''sada'' ile gökkubbe'yi inletebiliyor? ve de ardından Allah, Allah nidalarıyla gelen onca milletten oluşmuş büyük bir inançlı topluluğa birlik ruhu aşılayabiliyor!..

Bu çok önemli bir özellik ve herkeste olamayacak derecede hassas bir vergi, Allah vergisi bir özellik; Aklı karışmış çok büyük bir insan kalabalığına, önce Türk halkı olduklarını hatırlatacak ve sonra da onlara bir millet'i (Türk Milletini) oluşturdukları şuur'unu belletecek ve bunu daha sonra üst noktaya taşıyıp tüm dünyaya ''Türkiye Cumhuriyeti bir Ulus Devlettir'' diye yarattığınız toplumun ağzından haykırtacaksınız. Bunu da hoş bir sada olarak sonsuza kadar gökkubbe'de asılı kalmasını sağlayacaksınız...

Yok böyle bir şey, tarihte örneği yok! Ama Allah bize nasip etti işte! Emperyalist kemirgenler ve de kan emici kapitalist sömürgenleri çatlasalar da patlasalar da var! Atatürk diye bir gerçek var ve de bize geldi, bizlere nasip oldu böylesi büyük bir deha!
 

''Yurtta sulh Cihanda sulh'' İşte! sözün özü budur...

Ya da ''Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır,ama Türkiye Cumhuriyeti İlelebed Payidar Kalacaktır'' sözü...

Bu söz bana sanki ''Her canlı (nefis) ölümü tadacaktır''Ayetine uygun, İlahlaştırma çabalarına tezat, kendini bilen ve kabulleniş yüklü, gayret de verici gökkubbede  hoş bir ''sada'' bırakma  girişimi gibi geliyor... Sizce de öyle değil mi?

 
Son olarak hoş bir sada daha hatırlatmak isterim sizlere; ''Beni Unutmayınız...'' Ne kadar mütevazi, ne müthiş bir alçakgönüllülükle ve de kibarca söylenmiş bir söz, naif bir rica, sadece bu hoş sada bile yeter gökkubbe'yi doldurmaya bence... Sizce de öyle değil mi?

Sürç-i lisan ettiysek af ola efendim diyelim ve gökkubbe'de hoş ''sada,lar'' bırakabilmek dileklerimizi yineleyelim...
 
Sevgiyle hoşça kalınız...
 
Gökkubbe'de bırakılan hoş sada'ları, unutmayınız efendim ?..
  
 
 
Murat TEKİNEŞ

30/08/2015
 
Yorumlar - Yorum Yaz