• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İyotkokusu.com

Hoş geldiniz!

Edebiyat Köşesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası

Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Bakışı

www.iyotkokusu.com/Atatürk'ün sanata bakışı“Milletimizin güzel sanatlar sevgisini, her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.” 

M.Kemal Atatürk


Atatürk’ün bugün bile yolumuzu aydınlatan 20 sözü - 18

“Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek, birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir. Fikrin serbest hareketi ise, ancak bireyin düşündüğünü serbest olarak söylemek, yazmak ve verdiği karara göre her türlü girişimde bulunmak serbestisine sahip olmakla mümkündür.”

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”   M.Kemal AtatürkBir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.


''Sanatçısız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.''  
M.Kemal ATATÜRK


''Bir milleti yaşatmak için birtakım temeller gereklidir ve bilirsiniz ki,bu temellerin en önemlilerinden biri sanattır.''  M.Kemal ATATÜRK


''Sanatçı el öpmez,sanatçının eli öpülür.''  M.Kemal ATATÜRK


''Hepiniz milletvekili olabilirsiniz,Bakan olabilirsiniz; Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz,fakat sanatkar olamazsınız.''  Mustafa Kemal ATATÜRK


''Sanatkar,toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra,alnında ışığı ilk hisseden insandır.''   M.Kemal ATATÜRK


Yorumlar - Yorum Yaz